Helen Hoang "Więcej niż pocałunek"


TYTUŁ: Więcej niż pocałunek
AUTOR: Helen Hoang
DATA WYDANIA: 05.06.2019 r.
WYDAWNICTWO: Muza


Witajcie Kochani!!
            Przychodzę dzisiaj do Was z debiutancką powieścią Helen Hoang. która nosi tytuł Więcej niż pocałunek. Zanim sięgnęłam po tę książkę to, co nieco poczytałam o tej autorce i powiem Wam, że byłam zaskoczona, że choruje ona na zespół Aspergera. Nie będę tego ukrywać, ale właśnie ten fakt z życia Helen przekonał mnie do przeczytania historii przedstawionej w Więcej niż pocałunek. Byłam po prostu ciekawa, jak świat i miłość postrzega osoba chora na tę chorobę. I powiem Wam z ręką na sercu, że ta powieść jest napisana tak plastycznie, że aż miło się ją czytało. Jestem przekonana, że styl pisania pani Hoang przypadnie wielu osobom do gustu. Pisze ona lekko i zabawnie, a historia przybliża czytelnikowi świat osób chorych na autyzm oraz zespół Aspergera.
            O czym jest zatem książka Więcej niż pocałunek???
            „Według trzydziestoletniej Stelli świat powinien rządzić się jedynie prawami logiki. Tworzenie algorytmów wydaje jej się zdecydowanie prostsze niż relacje z mężczyznami. Wizja bliskości budzi w niej niechęć, a na myśl o całowaniu robi jej się niedobrze. Trochę pod wpływem matki, trochę dla samej siebie postanawia to zmienić. Na pewno nie pomagają jej chorobliwe trudności z nawiązywaniem relacji. Czy to wina objawów zespołu Aspergera, czy może Stella tak po prostu ma?
Do wprowadzenia zmian w swoim życiu Stella zabiera się nietypowo. Chce „nauczyć się współżyć”, potrzebuje dobrego treningu. Uznaje, że do ćwiczeń najlepiej nada się profesjonalista, czyli wynajęty mężczyzna do towarzystwa. Tak poznaje Michaela. Plan lekcji, który wspólnie realizują, wychodzi znacznie poza całowanie. Ich biznesowy układ szybko zmienia swój charakter. Stella odkrywa, że w życiu najbardziej liczy się to, co wymyka się równaniom matematycznym.
Czy bycie singielką w wieku 30 lat jest czymś złym?? Gdzie spotkać tego jednego, gdy całe dnie przebywa się w pracy?? Z takimi problemami boryka się nie jedna młoda kobieta w dzisiejszych czasach. Dlatego uważam, że historia Stelli będzie bliska sercu wielu z nim i nie tylko ;) Główna bohaterka ma też pewne trudności zdrowotne, ponieważ cierpi ona na zespół Aspergera, co utrudnia jej nawiązywanie kontaktów z innymi osobami.
Kiedy zaczynałam czytać tę historię, to wiedziałam bardzo mało o przypadłości, na którą cierpi główna bohaterka. Wiedziałam tylko, że ona istnieje, ale nie zdawałam sobie sprawy, jaki ma ona wpływ na życie osób, które na nią cierpią. Byłam w prawdziwym szoku, że tak mało wiem o tej chorobie. Więcej niż pocałunek to nie tylko historia o dziewczynie chorej na autyzm, ale również o presji otoczenia, problemach pieniężnych i rezygnacji z własnych marzeń na rzecz bliskich osób. Helen Hoang poruszyła w tej książce wiele trudnych tematów, które zmuszają czytelnika do myślenia. Uwielbiam historie, które otwierają mi oczy na pewne sprawy i ta właśnie do nich się zalicza.
Więcej niż pocałunek to hybryda kilku gatunków literackich i przypuszczam, że każdy w tej książce znajdzie coś dla siebie. Powiem Wam, że nawet ja zauroczyłam się tą opowieścią, chociaż na co dzień jestem fanką erotyków. Helen Hoang sprytnie w tej historii przemyciła sceny erotyczne, które nie są wulgarne, ale mają one w sobie to coś. Koniecznie muszę wspomnieć o dawce poczucia humoru. Czytając tę książkę, co chwilę płakałam ze śmiechu, ponieważ dialogi i wydarzenia w tej powieści są tak napisane, że nie można się nie śmiać.
Stella to młoda kobieta, która jest geniuszem w swojej pracy. Natomiast jeżeli chodzi o kontakty międzyludzkie to ona ma ogromny dar zrażania do siebie ludzi. Osoby, które spotyka na swojej drodze nie wiedzą przecież o tym, że ma ona zespół Aspergera przez to bardzo często albo się izoluje się od innych, albo mówi to, co myśli. A jej dotychczasowe życie erotyczne ograniczało się do tego, że nie miała żadnej satysfakcji w łóżku, a partnerzy dbali tylko o swoje potrzeby. Dlatego też zdecydowała się na usługi mężczyzny do towarzystwa, aby się czegoś nauczyć. To było bardzo odważne posunięcie z jej strony.
Powiem Wam, że nie sądziłam, że aż tak polubię postać Michaela. Ten facet ma również ciekawą historię i kiedy poznaje się ją w całości, to wtedy nie pozostaje nic innego tylko się w nim zakochać. Mało kto potrafi zrezygnować ze swojej wymarzonej pracy, aby pomóc rodzinie w trudnych chwilach. A na dodatek sprzedaje się za pieniądze, aby zapewnić płynność finansową swoim bliskim. Za to nie będę go krytykowała, ponieważ według mnie jest to lepsze rozwiązanie niż gdyby miał kraść te pieniądze.
Razem ta dwójka tworzy bardzo ciekawy duet, który nawzajem się czegoś od siebie uczy. Stella to bardzo empatyczna postać, która nie użala się nad sobą i opuszcza swoją strefę komfortu, aby pomóc innym. Natomiast Michael okazał się bardzo troskliwym wojownikiem, który również posiada anielską cierpliwość.
Ta książka może nie jest doskonała i nie każdemu ona się spodoba, ze względu na tematykę, jaka została w niej poruszona. Jednak według mnie Helen Hoang napisała książkę, która jest mądra, seksowna, potrafi rozśmieszyć czytelnika, a na dodatek daje dużo do myślenia. Postacie w powieści Więcej niż pocałunek są naprawdę jakieś i nie można się z nimi nudzić. Ta książka różni się zdecydowanie od tych, które do tej pory czytałam, ponieważ nie jest to sztampowy erotyk, ale jest ona napisana w inteligentny i zabawny sposób. Powiem Wam szczerzę, że liczę na więcej takich historii.
Książka Więcej niż pocałunek otrzymuje ode mnie 5 gwiazdek.


Pozdrawiam Was ciepło, Wasza Justyna Coffee_Cup90;)

Za egzemplarz do recenzji chciałabym serdecznie podziękować Wydawnictwu Muza.

Komentarze

  1. Czytałam tę książkę i bardzo mi się podobała. Jest świetnie napisana i opisuje jednostkę chorobowa która jest coraz powszechniejsza w naszym społeczeństwie.
    Pozdrawiam 😀
    www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Według mnie jedna z ciekawszych w swoim gatunku. Nie musimy czytać co dwie strony o wyuzdanym seksie żeby romans był ciekawy :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty